A Uniting Church coeducational independent day and boarding school in Marion, South Australia
Early Learning to Year 12

Student Achievements - Edition 15 - 2019

Congratulations to the following students on their achievements...

In the recent school holidays, Reiley Kohler (Year 8 Jeffries) performed with the prestigious Australian Ballet Company, when the company presented their Adelaide season of ‘The Nutcracker’. This was a wonderful opportunity and experience for Reiley and we congratulate him on this outstanding achievement.

Joyce Yap (Year 8 Jeffries) won Gold recently in the 2019 National Judo Championship in Cairns, Queensland. Well done to Joyce, who fought very well in the competition.

Angus Higgins (Year 12 Forder) and Quinn Auricht (Year 9 Jeffries) were joint winners in the Brighton Seacliff Yacht Club Youth Sailors of the Year. Angus also received Most Improved season award for the Brighton Lacrosse Club, A Grade Mens' Division.

Congratulations to Elizabeth Williamson (Year 12 Dunstan) who has received a Basketball Scholarship to Utah State University, an NCAA Division 1 College.

Seb Young (Year 10 Dunstan) has recently returned from Mackay where he competed at the National Under 17 championship, representing SA. He came third in wickets for the carnival nationally and led the wicket takers for Australia. He has just been added in the SA Under 19 Squad.

Bronze and Silver Duke of Edinburgh's International Award Recipients

Congratulations to the following students who have recently completed their Bronze and Silver Duke of Edinburgh's Awards.

Bronze

Imogen Beattie (Year 9 Heaslip)
Lukas Cooke (Year 10 Woollacott)
Harrison Correll (Year 9 Fereday)
Mitchell Lunn (Year 10 Jeffries)
Jessica McManus (Year 9 Jeffries)
Kiera Ross (Year 9 Clark)
Daniel Shepherd (Year 9 Woollacott)
Olivia Stead (Year 9 Heaslip)

Silver

Harvey Bock (Year 11 Clark)
Bradley Daniel (Year 10 Carter)
Joshua Gomez (Year 11 Carter)
Reilly Pratt (Year 11 Fricker)
Zechariah Wicks (Year 10 Clark)
Lekiah Van Laarhoven (Year 10 Forder)

Academic Awards

Congratulations to the following Year 12 students who have received an academic award for Term 3.

Outstanding Attitude Award

Lucy Austin (Clark)
Grace Burton (Dunstan)
Emma Chappill (Clark)
India Copland (Clark)
Yongjian Gan (Jeffries)
Lachlan Gayler (Carter)
Tahnee Hayes (Woollacott)
Fereshteh Jafari (Jeffries)
Makenzie Meaney (Jeffries)
Ashleigh Page (Dunstan)
Nikaiya Payne (Heaslip)
Faith Pearson-McKenzie (Jeffries)
Jaclyn Proud (Heaslip)
Gracie Rawson (Kelly)
Mackenzie Ryan (Heaslip)
Vidisha Sharma (Jeffries)
Sophie Sibbons (Fereday)
Ashlee Sims (Forder)
Yibing Tao (Fricker)
Thomas Tape (Heaslip)
Eliza Vezis (Carter)
Haley Watson (Heaslip)
Zhiling Xu (Jeffries)
Luqi Yang (Heaslip)
Isaac Young (Fricker)

Academic Achievement Award

Viraj Chaggar (Fricker)
Maggie Degenhart (Dunstan)
Sarah Dennis (Carter)
Hannah Schinckel (Heaslip)
Lochlainn Skinner (Clark)
Ruya Wang (Kelly)

Academic Excellence Award

Jamie Brazier (Forder)
Zoe Buttery (Fereday)
Julia Damato (Kelly)
Brodie Eckert (Carter)
Nikki Gluyas (Jeffries)
Sophie Hatwell (Kelly)
Mia Helyar (Forder)
Dayna Holroyd (Jeffries)
Belle Hope (Forder)
Chloe Karnon (Clark)
Sam Lange (Carter)
Gabriella Loy (Fereday)
Anh Nguyen (Clark)
Jared Payne (Forder)
Lachlan Rees (Kelly)
Lydia Sanders (Woollacott)
Caitlin Stallan (Carter)
Taylah Stallan (Carter)
Madisson Tape (Fricker)
Shijie Wang (Fereday)
Hamish Watt (Carter)
Abigail Wicks (Clark)
Ningxi Zhang (Jeffries)

ADF Long Tan Youth Leadership and Teamwork Awards

The Australian Defence Force (ADF) Long Tan Youth Leadership and Teamwork Awards were first presented in 2006, to encourage the development of behaviours and attributes considered critical in Australia’s leaders of tomorrow. The awards recognise students who demonstrate leadership and teamwork within both the school and the broader community, and who display strong values, such as doing one’s best, respect for others and “mateship” - values considered integral to both the ADF and Australian society. Participation in the awards program is open to all schools in Australia with students enrolled in Year 10 and/or Year 12.

This year we are pleased to announce that the 2019 ADF Long Tan awards have been awarded to Amelie Noble (Year 10 Jeffries) and John Fretwell (Year 12 Dunstan).

Royal Australian Chemical Institute’s Analytical Competition

Congratulations to the following students for their achievements in the Royal Australian Chemical Institute’s Analytical Competition.

Certificate for Excellent Precision in School Phase

Makenzie Meaney (Year 12 Jeffries)

Certificate for Excellent Precision and Accuracy in School Phase

Fereshteh Jafari (Year 12 Jeffries)
Rebecca Haynes (Year 12 Woollacott)

Certificate for Excellent Precision in School Phase and at State Finals

Pippy Bergin (Year 12 Clark)

Certificate for Excellent Precision and Accuracy in School Phase and Excellent Precision at State Finals

Tony Qi (Year 12 Fereday)
Riley Bristow (Year 12 Fricker)
Thomas Steiner (Year 12 Fereday)
Julia Damato (Year 12 Kelly)
Gracie Rawson (Year 12 Kelly)

Certificate for Excellent Precision in School Phase, and Excellent Precision and Accuracy at State Finals

Alexandra Prime (Year 12 Heaslip)
Dayna Holroyd (Year 12 Jeffries)

Certificate for Excellent Accuracy and Precision in School Phase, and at State Finals

Belle Hope (Year 12 Forder)