A Uniting Church coeducational independent day and boarding school in Adelaide,
South Australia

Early Learning to Year 12

Student Achievements - Edition 1 - 2021

Congratulations to the following students on their achievements...

Congratulations to William Young (Year 8 Dunstan) for being selected for the State U15 South Australian Cricket Team.

Maddy Willoughby (Year 9 Kelly) played in the SAMCA Cup for Under 16 Women’s Cricket and was selected in SACA Under 14 and Under 15 State Academy. Maddy also made her first 50 for Sturt in the Division 3 Women’s competition.

Aijay Willoughby (Year 7 Kelly) played in the SAMCA Cup for Under 16 Women’s Cricket and was selected in SACA Under 14 State Academy.

Year 11 2020 Prize Giving Awards

Congratulations to the following students who achieved Prize Giving Awards for 2020:

Curtis Scott - Strempel Trophy for Basketball
Jazmin Vezis - Geoff Rohde Bursary for Creative Arts
Gabriel Lowe - Geoff Rohde Bursary for Performing Arts, Principal’s Awards for Academic Excellence
Jemma Sanders - Stage 2 Subject Prize for Research Project A
Aidan Ross - Stage 2 Subject Prize for Research Project A, Principal’s Awards for Academic Excellence
Oskar Durham - Academic Achievement Award
Anmol Gandhara - Academic Achievement Award
Daisy Jury - Academic Achievement Award
Zane Lindblom - Academic Achievement Award
Xianyi Liu - Academic Achievement Award
Sacha Mutze - Principal’s Awards for Academic Excellence
Amelie Noble - Principal’s Awards for Academic Excellence
Hriday Patel - Academic Achievement Award
Ruby Pike - Academic Achievement Award

Lachlan Grigg (Year 12 Forder) gained a High Achievement in Year 11 Physic from Australian Institute of Physics

Lawrence and Haese Medals for Outstanding Achievement in Mathematics

Congratulations to the following students who have been awarded a Lawrence and Haese Medal for Outstanding Achievement in Mathematics, to recognise the top maths students of 2020 in each year level from Year 7 to Year 12.

Year 7 - Suhavi Sethi (Gold), Olivia Fok (Silver)
Year 8 - Seb Island (Gold), Megha Sannigrahi (Silver), Summer Wong (Silver)
Year 9 - Veda Muthineni (Gold), Ella Williams (Silver)
Year 10 - Jack McKenzie (Gold), Jenny Xu (Silver)
Year 11 - Hriday Patel (Gold), Zechariah Wicks (Silver)
Year 12 - Tim Blyzno (Gold), Yolanda Fang (Silver)